Club Competitions

Club Only Competitions

To foster competition and provide club members with anonymous judging feedback, QUAFF each year holds a series of Club Only Competitions ("COC").  QUAFF COC's are free to enter, but are only open to dues-paid club members.

The first, second, and third place winners of the COC's are recognized at our monthly general QUAFF meetings, and all entrants earn points in the race for the coveted title of QUAFF Homebrewer of the Year. Here is the 2024 Club Only Competition lineup:

Competition Theme Entry Deadline Eligible BJCP Style(s)
Plan-It, Dude Fri., Jan. 12 Categories 1C, 11-15A, 18A, must use Pale Planet as base malt
+1 entry point for collaborations
What's Hoppening? Fri., Mar. 15 Categories 21, 22, X5
beat the pros!
Fruit, Spice & Veg-O-Matic Fri., May 17 Categories 23F, 24A, 29, 30, M2, M3, C1, C2
The Dark Side: Revenge of the Clones Fri., July 12 Categories 9C, 15B, 15C, 16, 20A, 20B
+1 entry point for mentorship collaborations, must submit 1 can or bottle of beer cloned
Weizens, Bocks & Weizenbocks Fri., Sept. 13 Categories 4C, 6C, 9A, 9B, 10
I Mead It My Way Fri., Nov. 22 Categories M1, M2, M3
must submit base traditional mead and at least 1 variant
 

2024 Results

    • Plan-It, Dude
      • 1st Place: Jeff Case - "CSB - Clairemont Strong Bitter" (Strong Bitter)
      • 2nd Place: Ernest Hedberg - "Kilt Dropper" (Scottish Export)
      • 3rd Place: Jeffry Battles - "Carry That Weight" (English Porter)
    • What's Hoppening?
      • 1st Place:
      • 2nd Place:
      • 3rd Place:
    • Fruit, Spice & Veg-O-Matic
      • 1st Place:
      • 2nd Place:
      • 3rd Place:
    • The Dark Side: Revenge of the Clones
      • 1st Place:
      • 2nd Place:
      • 3rd Place:
    • Weizens, Bocks & Weizenbocks
      • 1st Place:
      • 2nd Place:
      • 3rd Place:
    • I Mead It My Way
      • 1st Place:
      • 2nd Place:
      • 3rd Place:

How to Enter

    • Register your entry or entries using the Google form for the competition.  The link to this form will be circulated via email to the QUAFF email list.
    • Print and fill out an entry label for each entry, and attach a completed label to each of your bottles (preferably with a rubber band).
    • Drop off your bottles, no later than the deadline, at The Sundt building in Mission Valley, 1660 Hotel Circle North, Suite 304. Drop-off times are 7am to 5pm, Monday through Friday. Enter Suit 304 and proceed back to the left, where the breakroom is, and please leave entries in the refrigerator.

Rules and Procedures

    • Club Only Competitions are only open to current, dues-paid QUAFF members.
    • Entries must not be brewed on a professional system.
    • To ensure that a fresh sample is available for Best of Show judging, two (2) bottles are required per entry.
    • All entries must be registered for the competition and dropped off by the entry deadlines listed above.
    • All entries must be unique, meaning that a given beverage may not be entered more than once in that same subcategory (even if by a co-brewer).
    • Each club member may submit up to 3 entries per competition. Entries on which a club member is identified as a co-brewer do not count against this limit.
    • Where an entry is submitted on behalf of multiple club members, all entrants (including co-brewers) will be awarded all points awarded for that entry towards the standings for QUAFF Homebrewer of the Year and/or the Rising Star Award
    • If co-brewed entries result in a club member being named on more than 3 entries, only the 3 highest-scoring of those entries will count for points towards that club member's standing in the race for QUAFF Homebrewer of the Year and/or the Rising Star Award
    • No club member may enter more than 1 entry (including co-brewed entries) in the same style (i.e., within the same sub-category) in the same competition. For the I Mead It My Way competition, club members may enter up to 3 entries as long as they are distinct from one another.
    • Failure to comply with these rules and procedures may result in disqualification from the competition.
    • Each entry will receive back at least two completed scoresheets via email. Short-form scoresheets may be used to expedite judging.
    • Results will generally be announced at the next monthly QUAFF general meeting following the entry deadline, after which results will be sent to the QUAFF email list.

Contact

Doug Brown, Ben Frymark, and Dan Stoneman are the Club Only Competition Coordinators for 2024. Please direct any questions, comments, and concerns to clubonly@quaff.org.

2023 Results

    • Iconic Clone Beers
      • 1st Place: Jeff Case & Allan Polk- "Full Steam Ahead" (Anchor Steam)
      • 2nd Place: Jeff Case - "Coro-yeah!" (Corona Extra)
      • 3rd Place: Richard Bagnell - "Isometric Tremors" (Delirium Tremens)
      • Honorable Mention: John Bell & Chris van Hamersveld- "Keltic Ken" (Irish Red Ale)
    • Easy-Drinking Beer
      • 1st Place: Cory Duggin - "$1 Beers on Sunday!" (International Amber Lager)
      • 2nd Place: Ben Frymark - "windansea23" (American Wheat Beer)
      • 3rd Place: Jeff Case - "Coro-Yeah!" (International Pale Lager)
      • Honorable Mention: Anthony Boghosian & John Scheffler - "Crispy Darkness" (International Dark Lager)
    • Belgian Beer
      • 1st Place: Karl Kahleck - "Flanders Red Ale" (Flanders Red Ale)
      • 2nd Place: Jeff Case & Benjamin Frymark - "Saison" (Saison)
      • 3rd Place: Ernest Hedberg & Benjamin Frymark - "Belgian Dark Strong Ale" (Belgian Dark Strong Ale)
      • Honorable Mention: Chris van Hamersveld - "Duffel Bag" (Belgian Blond Ale)
    • South African Hops Collab
      • 1st Place: Jeff Case & Allan Polk - "A Lonely Monk in Cape Town" (Belgian Single)
      • 2nd Place: Jeff Case & Ben Frymark - "Hop Safari" (American Pale Ale)
      • 3rd Place: Jeff Case & Ben Frymark - "Careful What You Saison" (Saison)
    • Oktoberfest
      • 1st Place: Karl Kahleck - "W" (Weizenbock)
      • 2nd Place: Jeff Case - "Du Hast Helles" (Munich Helles)
      • 3rd Place: Jeff Case - "Well I'll Be A Monkey's Dunkel" (Munich Dunkel)
    • Wine and Spirits
      • 1st Place: Don & Carol Rutherford - "The Pumpkin Had a Great Fall" (Fruit and Spice Mead)
      • 2nd Place: Josh Akin - "Bigfoot's Brother" (American Barleywine)
      • 3rd Place: Melissa Greenfield - "In Vino Veritas" (Pyment)
      • Honorable Mention: Melissa Greenfield - "In Vino Veritas" (Pyment)
      • Honorable Mention: Melissa Greenfield - "Hobo Smokeshow" (Fruit and Spice Mead)
      • Honorable Mention: John & Rosie Bell- "Eve's Temptation" (New World Cider)

2022 Results

    • Red Family Styles
      • 1st Place: Pat Leon - "Raggle Taggle Red Ale" (Irish Red Ale)
      • 2nd Place: Robert Bridenbecker - "Renard Rouge" (Bière de Garde)
      • 3rd Place: Jim Connor - "Derby Day Debauchery" (Kentucky Common)
    • Old & New: British & Pacific Isles
      • 1st Place: John Stumph & Bob MacKay - "Bob's Bad Boy Brown" (Strong Bitter)
      • 2nd Place: Dan Stoneman & Doug Brown - "Quaker Stout" (Oatmeal Stout)
      • 3rd Place: Jacob Gottlieb, Jim Connor & David Lord - "Otterly Ridiculous" (English Porter)
    • Admiral Maltings Rye Collab
      • 1st Place: Pat Leon & Thu Ha Le - "Schmooze Juice" (Roggenbier)
      • 2nd Place: Mike Page - "Duke of Bavaria" (Roggenbier)
      • 3rd Place: Oleg Shpyrko & Matt Smiley - "Sais-Rye-Son" (Saison)
    • Quick, Kveik, or SMaSH
      • 1st Place: Jeff Case - "Pucker Up Guava Cup" (Catharina Sour)
      • 2nd Place: Jim Connor - "Kveik SMaSH" (German Pilsner)
      • 3rd Place: Pat Leon - "Pat's Blå Ribbon" (Czech Premium Pale Lager)
    • Alesmith Classic Clones
      • 1st Place: John Bell & Skip Virgilio - "Halo Adjuster" (Belgian Golden Strong Ale)
      • 2nd Place: Jeff Case & Tad Garabedian - "Tax Day - You Got 1099'd" (Wee Heavy)
      • 3rd Place: John Stumph & Bob MacKay - "Let's All Party Brown" (British Brown Ale)
    • Smoke, Spice, and/or Wood
      • 1st Place: Alan Turken - "Alan's Chocolate Porter" (Spice, Herb, or Vegetable Beer)
      • 2nd Place: Jeff Case & Ben Frymark - "Smokey the Beer" (Specialty Smoked Beer)
      • 3rd Place: Jeff Case - "Ugly Sweater" (Winter Seasonal Beer)

2021 Results

    • Session Beers
      • 1st Place: Ryan Fowler - "Cobra Kiwi" (American Pale Ale)
      • 2nd Place: Rich Webber - "Kiss My Shilling" (Scottish Light)
      • 3rd Place: Robert Bridenbecker - "Schwarzchism" (Schwarzbier)
      • Honorable Mention: Robert Bridenbecker - "Parabola Porter" (Spice, Herb, or Vegetable Beer)
    • New Hop Varieties
      • 1st Place: Ronson Stermer - "Star Light" (American Light Lager, BRU-1)
      • 2nd Place: Ryan Fowler - "The Ol' College Try" (India Pale Lager, BRU-1)
      • 3rd Place: Doug Brown - "Keep Pounding Porter" (American Porter, HBC 472)
    • New [Non-IPA] Styles
      • 1st Place: Chris van Hamersveld - "Duck Fight" (Festbier)
      • 2nd Place: Jeff Case - "Darth Vader Was a Leprechaun" (Irish Extra Stout)
      • 3rd Place: Roy Leyrer - "Kissing Cousins" (Kentucky Common)
    • Belgian Ales
      • 1st Place: Brian Trout & Doug Brown - "Gueuze 2017" (Gueuze)
      • 2nd Place: Doug Brown - "Mordecai's Flight" (Belgian Blond Ale)
      • 3rd Place: John Bell - [No Name Submitted] (Belgian Dubbel)
    • Fruit and Honey
      • 1st Place: Doug Brown - "Spiced Outrage Truffles" (Cider with Herbs/Spices)
      • 2nd Place: Doug Brown - "Outrage Truffles" (New World Cider)
      • 3rd Place: Ryan Fowler - "Passionfruit Cider" (Cider with Other Fruit)
    • Strong Beers
      • 1st Place: Eli Palma - "Night Harvest" (Imperial Stout)
      • 2nd Place: John Bell - "Penguin Juice" (Eisbock)
      • 3rd Place: Jeff Case - "First Sign of Werewolves" (Imperial Stout)

2020 Results

    • British Beers
      • 1st Place: Travis Hammond, John Scheffler & Andy Zimmerman - English Porter (13C)
      • 2nd Place: Patrick Leon - Irish Red Ale (15A)
      • 3rd Place: Patrick Leon - Ordinary Bitter (11A)
    • "C-Hops"
      • 1st Place: Jim Connor - Best Bitter (11C)
      • 2nd Place: Cyrus S. Baluyot - American IPA (21A)
      • 3rd Place: Doug Brown - American Amber Ale (19A)
    • Lagers
      • 1st Place: Bryce Hunter - Czech Premium Pale Lager (3B)
      • 2nd Place: Doug Brown - Schwarzbier (8B)
      • 3rd Place: Jim Connor - Pale Kellerbier (7C)
    • Kveik Yeast
      • 1st Place: Rob Bridenbecker - British Golden Ale (12A)
      • 2nd Place: Kevin Lees - Saison (25A)
      • 3rd Place: Oleg Shpyrko - Catharina Sour (X4)
    • Farmhouse Beer
      • 1st Place: Scott Rauvola - Saison (25A) [pale, super strength]
      • 2nd Place: Rob Bridenbecker - Saison (25A) [pale, standard strength]
      • 3rd Place: Kevin Lees - Saison (25A) [pale, standard strength]
    • Vintage Beer
      • 1st Place: Scott Rauvola - Old Ale (17B)
      • 2nd Place: Hayden Charter - Imperial Stout (20C)
      • 3rd Place: Patrick Leon - British Strong Ale (17A)

© Copyright 2022, All Rights Reserved
Powered by WordPress. Designed by WordPress Themes by ProGo